Home / Genel / Anne Çocuk İlişkisine Dair Yanlışlar

Anne Çocuk İlişkisine Dair Yanlışlar

Anne Çocuk İlişkisine Dair Yanlışlar

Uzmanlardan duyup çocuklarına faydalı olacağını düşünerek bu hatalı önerilere uyan anne-babalar çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünerek, gerçekte hem kendisi ilişkilerine hem ailelerine hem çocuklarına hatta toplumsal yapımıza zarar verdiklerinin, bir yeri yaptıklarını sanırken başka yönü yıktıklarının farkında değiller.

Çocuklarınızla Aynı Yatakta Yatmayın

Çocukların benliklerini oluşturabilmesi, tanıyabilmesi ve karakterini zarara uğratacak tehlikelerden korunabilmesi içersinde en ehemmiyetli yapı güvenilir bağlanma köprüsüdür. Bağlanma, çocuk ve bakım veren anne arasında gelişen; temas kurma, çocuğun anneyi arama ve yakınlık beklentisi davranışları ile kendisini gösteren, bilhassa gerilim vaziyetlerinde belirginleşen, metanetli ve devamlılığı olan duygusal bir bağ denilmektedir. Çocuklar içersinde bağlanmanın üç esas fonksiyonu vardır: (1) Dünyayı keşfederken dönülebilecek güvenilir bir liman olma, (2) fiziksel ihtiyaçları karşılama ve (3) yaşama değin bir güvenlik duygusu getirebilme talihi. Bağlanmanın ilk işaretleri 3. aydan 6. aya kadar olan dönemde kendisini eleverir ve bu dönemde esası atılır.

EMZİREBİLDİĞİNİZ KADAR EMZİRİN

Annelik yanlızca emzirmek değildir. Konuya multi-disipliner olarak yaklaştığımızda, başka bir deyişle hem çocuğun gelişmeyi, hem anne-babanın birbiriyle teması, hatta aile yapısı yönünden baktığımızda yanlışlık apaçık ortadadır. Her şeyin natüreli en güzelidir. Bu yüzden çocuğunuza doğumdan ardından sağlayacağınız en güzel şeylerden bir tanesi de anne sütüdür. Proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, yağlar, bebeğin gereksinimi olan bütün gıda öğelerini sahibi olan anne sütü doğanın en güzel mucizesidir. Özellikle ilk 6 ayda kafi kilo alan bebekte anne sütü dışında hiçbir ek gıdaya da lüzum olmaz. Anne sütünün en değerli etkilerinden biri, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmesi ve ilk aylarda çocukta güvenilir bağlanmanın sağlanmasıdır. Ancak çocuk anne karnında kaldığı müddet kadar emzirilmelidir. Bu müddet bağlanma ve bağlanmanın sağlıklı sürmesi içersinde yeterli olacaktır. Çocuklar senelerce emzirilmez.
Çocuğunuzla Banyo Yapın
Mahremiyet meseleleri cinsel istismara taban hazırlayan tehlikelerdir. Eski zamanlardan bu yana çocuk istismarı ve pedofili ile ilgili üzücü haberler almaktayız. Oysa toplum olarak yanlızca üzülmek ile yetinsek de eksperler doğrulusunda verilen verilere göre çocuklarımızın başına gelen travmatik olayları toplum olarak bilinçlenerek en aza indirebiliriz.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

YKS sonuçları açıklandı mı? YKS ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz günlerde iki milyon öğrencinin yarıştığı YKS sınavı geride kaldı. Heyecanlı bir senelik sınav maratonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir