Home / Sağlık / Badem Yağı

Badem Yağı

Badem Yağı

Saçlar için bir mucize, yemekler için bir mucize, sağlık için bir mucize. Badem yağını bu şekilde özetleyebiliriz. Yağlı bir yemiş olan bademin mucizevi özelliklerinden sadece biri badem yağı. Sağlıklı ve besleyici olması bademi etkili bir endüstriyel besin haline getiriyor. Badem yağı ise bu endüstrinin başında geliyor. Bu yağın iki çeşidi olduğu karşımıza çıkıyor; tatlı ve acı badem yağı. Acı badem, yeme amaçlı tercih edilmiyor, içerik bakımından hemen hemen aynı olmalarına rağmen acı badem tadı nedeniyle işlenmeye gidiyor. Hem tatlı hem de acı badem yağı yemeklerde kullanılabilirken acı badem yağının kullanımı tavsiye edilmiyor, çünkü içinde bazı zehirli maddeler pişme durumunda ortaya çıkıyor.

Badem Yağının Faydaları

Badem yağı bolca vitamin ve yağ asidi içerir. Cildi yumuşatır ve nemlendirir, güneş ışınlarına kalkan görevi görür. Dudaklarda kullanıldığında doğal bir nemlendirici görevi görür, sürekli kullanımda çatlakları yok eder. Yaşlanma karşıtı etkisi vardır. İltihapları, egzamayı, sedefi iyileştirir. Saç, kirpik, sakal bakımında çok başarılıdır, kıl köklerinin güçlenmesini sağlar ve gürleşen saçlara, sakallara, kirpiklere kavuşmayı sağlıyor. Yemeklerde veya salatalarda kullanıldığında kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor, kanın sağlıklı bir şekilde akışını koruyor. Tansiyon ve kolesterolü düzenler, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Hazımsızlığı, kabızlığı giderir, sindirim ve boşaltım sistemlerini korur. Hafızayı güçlendirir, birçok ağrıya çözüm olur. İçerdiği E vitaminiyle saç üzerinde inanılmaz etkiler gösterdiği tecrübe edilmiştir. Kökleri besler, dökülmeleri azaltır, kırık saçları onarır, daha hızlı uzamasını sağlar.

Badem Yağının Kullanım Şekilleri ve Özellikleri

Her besin gibi aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Yemeklerin ve salataların içine birkaç damla olmak üzere tüketmek faydalarını öne çıkarır. Yine de her gün kullanmak doğru olmaz. Badem yağını cilt ve saç bakımı için kullanmak da bir seçenektir. Hem cilde hem de saça parlaklık verir ve problemleri çözer. Duruma göre zeytinyağıyla eşit ölçüde karıştırarak kullanabilirsiniz. Bir ürünü kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışmanız doğru olacaktır, aynı şekilde badem yağını kullanmadan önce alerjik reaksiyon göstermeyeceğinize, bir sağlık problemi yaşamayacağınıza emin olmanız gerekmektedir.

Hakkında AMD

Garip

DİĞER YAZILAR

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı nasıl geçer? suali sıhhat konusundaki en büyük problemlerden olan baş ağrısını gidermek isteyen …

2 yorumlar.

  1. Çok teşekkürler faydalarını öğrendiğim iyi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir