Home / Sağlık / Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı nasıl geçer? suali sıhhat konusundaki en büyük problemlerden olan baş ağrısını gidermek isteyen yurttaşlarımızın cevabını aradığı konuların belki de başında bulunur. Milyonlarca insanın kronik sıkıntılarından biri olan baş ağrısı problemi her insan da değişik bir şekilde kendini gösteriyor. Peki baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? Tüm bu suallerin cevaplarını ucundaa.com’da bulabilirsiniz.

Sık sık baş ağrısı problemi mi yaşıyorsunuz? Gerek çalışma ortamı gerekse yaşanılan şehrin kalabalık olması, yansımaların gittikçe artması baş ağrısına kapı aralayan konular arasında bulunuyor. Peki baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? Bir fincan kahveye ne dersiniz?

Kafein baş ağrısını azaltır. Baş ağrısı başlarken, içeceğiniz bir fincan kahve ağrının şiddetlenmesine mani olacağı gibi sizi deşarj olur.

Lavanta kokusu kişiyi deşarj olur ve baş ağrısı üzerinde pozitif tesiri vardır. Baş ağrısı başladığı vakit birkaç damla lavanta yağı ile şakaklarınıza yapacağınız masaj ağrıyı dindirmeye yardımcı olur. Ayrı olarak sıcak su içine birkaç damla lavanta yağı damlatıp teneffüs etmek de işe fayda.

Karanlık ve suskunluk

Strese dayalı baş ağrısıyla mücadele faktörün ilk yolu olarak aklınıza hemen bir ağrı kesici ilaç içmek gelmesin. Zira ağrının önüne geçmenin tabii yolları var ilaçtan önce. Migrene dayalı bir ağrı ise yaşadığınız, karanlık ve suskun bir odada yatarak krizi atlatmayı seçenek edin.

Açık hava yürüyüşü

Stres ve gerilimden uzak bir ortamda dinlenmeye çalışın. Bulunduğunuz yerin havası bol olmasına özen gösterin. Ağrıdan dolayı ışığa karşı duyarlılığınız arttıysa karanlıkta dinlenin.

Kendinizde o gücü buluyorsanız, açık havada yürüyüş yapmak da baş ağrısına iyi gelir.

Masaj

Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına doğru cildinizi gererek masaj yapın.

Sıcak duş

Sıcak duş, vücudunuzda gevşeme hissi yaratır. Duşa girmezseniz, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletin. Hemen peşinden su ılık olana kadar soğuk su ilave edin. Ayak banyosundan sonra çorap giyin ve dinlenmek üzere yatın. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrısı bitebilir.

Soğuk kompres

Bir bezi soğuk suyla ıslatarak veya poşete buz koyarak başınıza soğuk kompres yapın.

İlaç

Ağrı kesici kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza müracaat edin. Ancak, her ağrıda ilaç kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz, bir müddet sonra ilaç ağrıları yaşamaya başlarsınız. Başka bir deyişle ilaç bağımlısı olduğunuz için ilacı almadığınızda ağrı başlar. Dolayısıyla olası olduğunca ağrı kesici almamakta yarar var.

Sık tekrarlayan ve uzun süren baş ağrısı yakıntınız varsa sıhhatle alakalı her konuda olduğu gibi, bu vaziyette da uzman bir doktora müracaat etmek en doğrusudur.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısı Rehabilitasyonu

Baş ağrıları, sinir bozucu derecede şiddetli veyahut önem vermeyecek kadar hafif olabilir. Ama şiddeti ne olursa olsun daimi veyahut sık sık baş ağrısı çeken insanlar bundan ehemmiyetli derecede etkilenir. Bu ağrı kişilerin hayattan aldıkları zevki azaltır, günlük hayatlarının negatif bir istikamette ilerlemesine yol açar. Baş ağrılarınızı azaltmak için bu 5 metodu tecrübe edebilirsiniz.

1- Sıhhat şartlarınızı geliştirin.

Yapmanız şart olan ilk şey ikincil baş ağrınız olmadığından emin olmaktır. Bu, diğer sağlık problemlerinizin yan tesiri olan baş ağrısıdır. Bunu belirlemek baş ağrınızın nedeninin ne olduğunu anlamak için size yardımcı olur; lakin baş ağrınızı tetikleyici etmenleri tanımlayabilmek uzun zamanınızı alabilir. Baş ağrınızın başlangıcından 48 saat önce ne yediğinizi ve neler yaptığınızı ve adet döngünüzü kontrol edebilmenizi sağlayacak tarihi ve saati olan bir günlük tutun.

2- Boynunuzu güçlendirin.

Zayıf boyun adaleleri sırtınızın üst tarafında alt boynunuza ve daha sonra üst boynunuza ilerleyen bir ağrıya kapı aralayabilir. Zayıf adaleler bilgisayarın karşısında çok fazla zaman geçirmekten ve bayanların uzun süre örgü örmesinden dolayı oluşabilir. Trapez adalelerindeki zayıflık sırtınızın üst tarafında acıya kapı aralayabilir. Bu bölgeyi güçlendirmek ağrıyı %80 azaltabilir.

3- Bu ağrıyı terleyerek atmaya çalışın.

Yürümek, yüzmek ve bisiklete binmek sadece kalp sağlığınız için değil; belinizin inceliği ve cinsel çekiciliğiniz için de yararlıdır. Düzenli aerobik egzersizleri demek daha az baş ağrısı demektir. Zira egzersiz stresi azaltmaya, sizi deşarj olmaya ve ağrı kesici endorfinlerin derecesini arttırmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, yoga, germe egzersizleri ve meditasyon da gerginliği azaltır ve bu yüzden baş ağrısına kapı aralayan kimyevi vaziyetleri da deşarj olur.

4- Gıda desteklerini deneyin.

Kimi vitaminler, minareler ve diğer besin destek ürünleri baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir. Bu gıda desteklerinin arasında B2 vitamini (sabahları 400 miligram riboflavin), koenzim Q10 (günde üç defa 200 miligram) ve magnezyum sülfat (günde iki kez 200 ile 400 miligram; en azından seyrek olarak büyük tuvalete çıkıyorsanız) vardır. Bu gıda desteklerinin verimliliği ile ilgili genel bir karara varılamamıştır; fakat kronik problemleriniz varsa tecrübeye değer. Bunu tecrübe etmek 6 haftanızı alacaktır.

5- Basınç noktalarına dokunun.

Evet, parmaklarınızın sizi deşarj olmasına destur verin. Asya’da 2000 sene önce geliştirilen akupresür, parmaklarınız vücudunuzdaki adalelerle alakalı stresi deşarj olan noktalara basınç yaptığında işe fayda. ‘Shiatsu (bir tür Japon masajı)’ masajını yaptırın veyahut bir dahaki sefere başınız ağrıdığında şimdi size vereceğimiz adımları izleyerek bu masajı kendiniz yapın. Ama gebeyseniz bu masajı yapmayın!

Şakak kemiği adalenizin ortası: Bu, şakak bölgesinin tam ortasında bulunmaktadır. Bu bölgeyi başparmağınız ile orta parmağınızı birbirine yakın şekilde tutarak adale alanında yumuşamayı hissedene dek ovun. Şayet bu noktayı tespit etmekte zorluk çekerseniz parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirin ve sonra azı dişlerinizi birkaç kez sıkın. Şakak kaslarının ortasındaki ana kasın çıkıp indiğini hissedeceksiniz.

Kulaklarınızın arkası: Kafanızın arka tarafındaki, kulaklarının arkasındaki kemiğin hemen önündeki kafatası noktalarını tespit edin ve başparmaklarınızla 2 dakika kadar dairesel basınç uygulayın.

Gözlerinizin arası: Burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirerek sıkın. Yavaşça yukarıya doğru ittirin, böylelikle kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz.

El dokusu: Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırın ve basınç uygulayın.

 

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

Koltuk Altı Neden Terler ? Çözümleri Nelerdir ?

Neden bu kadar terlediğinizi merak ediyor musunuz ? Rahatlayın. Herkes terler. Austin, Teksas’taki Cardiothoracic ve Vascular Surgeons’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir