Home / Genel / Cebinizi Rahatlatacak Enerji Tasarrufu

Cebinizi Rahatlatacak Enerji Tasarrufu

Çoğumuz kabarık gelen elektrik faturalarından bıkmış durumdayız biliyorum.

Hanım fazla ışıkları kapat, oğlum klimayı kapat, kızım çeşmeyi boşa akıtma vs. cümlelerden sıkılmışsınızdır. Aslında paranızın cebinizde kalmasını sağlayacak birkaç etkili yöntem var. Gelin inceleyelim.

1- Sıcak bölgelerde ısı izolasyonu yapılmasına gerek olmadığı ile ilgili sanırım hepimiz hemfikiriz. Şayet öyleyse yanlış biliyoruz. Çünkü ısı izolasyonu kışın ısınmak yaz aylarında ise serinlemek için harcadığımız enerji ve yakıt miktarının asgaride olmasına yardımcı olur. Hem de öyle ki bir binanın ısıtılması soğutulmasına oranla daha zordur ve daha fazla enerji harcanması mananına gelir. Dolayısıyla sıcak abuhavanın hakim olduğu coğrafyalarda yaşıyorsak soğuk abuhavada yaşayanlara oranla ısı izolasyonuna daha fazla önem vermemiz kendi faydamıza olacaktır.

2- Enerji tasarrufu için mantolama yeterlidir. İşte bir başka bir şehir efsanesi daha. Enerji tasarrufu için ısı izolasyonu yapmak, otomasyon sistemleri ve yüksek randımanlı aletler kullanmak alınabilecek en kolay tedbirdir. Çünkü merkezi olarak ısıtılan binalarda tüketim ısı hisse ölçer aletleriyle ölçülmezse ve termostatik vanalar ile fazla ısı edilmezse de tasarruf etmek çok da olası olmaz.

3- Bir doğru bilinen yanlış da oda termostatları ile ilgili. Oda termostatını yükselttiğimizde hanemizin daha hızlı ısınacağı inancı yanlıştır. Zira oda termostatı, ayarlanan sıcaklığa göre ısıtma sistemini devreye sokar veyahut kapatır. Merkezi sistemle ısıtılan binalarda ise ısı derecesini yükseltmeniz bir mana taşımaz çünkü sistemin dağıttığı ısı sabittir. Şayet hanemiz daha hızlı ısınsın istiyorsak duvar, pencere ve taban yalıtımını ehil kişilere yaptırmamız gerekiyor. Bunun yanında sözgelişi iş yerinde mesai saatleri dışında abuhavalandırma sistemlerini optimum çalıştırarak tasarruf sağlamak olası. Bunun için oda termostat sıcaklığını setback değerine çekmek binada %4 ila % 5 oranın da tasarruf sağlar.

4- İzole bant ve streç film ile pencerelerdeki boşlukları kapatmanın, yalıtım çıtaları veyahut çift cama göre daha fazla ısının içeride kalmasını sağladığına değin olan yaygın inanış da aslında yanlış. Zira bu yol, akımı durdurup ısı kaybını azaltıyor ancak izolasyon çıtaları ya da çift cam kadar tesirli bir yöntem değil.

5- İş yerlerinde aydınlatmaların açık unutulması en büyük problemlerden biridir. Yaygın kanının aksine en büyük enerji harcama kalemlerinin başına da aydınlatmalar gelir. Ne yaparsak yapalım bu meselenin üstesinden gelmeyi muvaffak olamadıysak aydınlatma sistemlerini otomatik olarak devre dışı bırakan sistemleri tecrübe edebiliriz. Bunun yanında enerji verimli ampuller kullanmak da son derece ehemmiyetli. Zira klasik ampullere oranla enerji tasarruflu ampuller %75 az enerji tüketir ve 10 kat uzun ömürlüdür. Bu şekilde faturalarımızın miktarında ciddi düşüşler sağlayabiliriz.

Bu maddelerde yazılanları uyguladığımız zaman yüksek gelen elektrik su faturalarından kurtulacağız ve az enerji tüketimi sayesinde dünyaya az da olsa bir katkımız olur.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

YKS sonuçları açıklandı mı? YKS ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz günlerde iki milyon öğrencinin yarıştığı YKS sınavı geride kaldı. Heyecanlı bir senelik sınav maratonu …

5 yorumlar.

  1. Teşekkürler Tasaruf Yapmak Güzel

  2. Teşekkür Ederim Tasarruf yapmak cok güzel şey

  3. Bilgi için teşekkürler.

  4. Teşekkürler 🙂

  5. Teşekkürler, işime yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir