Home / Sağlık / Detoks Nedir? Detoksun Önemi Nedir?

Detoks Nedir? Detoksun Önemi Nedir?

Detoksun Faydaları

Detoks bütün gün yediklerimizin içtiklerimizin zararlı kısımlarının dışarı atılması anlamına gelir. Aslında kısaca vücudu temizlemek demektir. Yağlı besinlerin, baharatların vücuda gerekmeyen zararlı maddelerin atılımında büyük bir etkisi vardır. Toksinler kelimesi bu zararlı madde için kullanılabilir. Bizleri hasta eden maddelerin vücutta durması zararlıdır. Hücrelerin temizlenmesi, bedenin sağlığına kavuşması için detoks yöntemi bizleri hastalıklardan da koruyan bir etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemimiz detoks sayesinde temizleneceği gibi daha güçlü bir bünyeye kavuşmamıza da yardımcı olacaktır. Belirli teknikler ve besinlerle detoks yapmak oldukça kolaydır.

Aynı Zamanda Ruhsal Arınma

Detoxikation Latince kökenlidir. En basit anlamı olarak “zehir atımı” denebilir. Çok öncelerden beri kullanılan bu yöntem vücudu tedavi etmek ve zehirlerden arındırmak için etkilidir. Aynı zamanda ruhsal arınmayı da sağlar. Yediklerimiz vücudumuzu etkilediği gibi ruhumuzu da etkilemektedir. Detoks ruhsal bir arınma da sağlamaktadır. Sporun kişiye sağladığı gençleşme gibi detoks da vücudu yani hücreleri gençleştirmektedir. Yaşlılık belirtilerini ortadan tamamen kaldırmasa da azaltır.

Vücudun Dengesini Kazanmak İçin

Vücudumuzu etkileyen bir sürü zararlı atık bedenimizin dengesini de bozmaktadır. Vücudun dengesi bozulduğunda bu fizyolojik olarak dışa yansımaktadır. Homeostasi yani bedenin dengesinin bozulması da hastalıkları beraberinde doğurur. Bu toksinler yaşlanma, cilt sorunu gibi problemleri oluşturur. En büyük sorun da düzenli detoks yapılmadığında vücudun dışarıdan gelecek mikroplara karşı açık olmasıdır. Kişi sürekli halsiz olacağı için detoks yapıp bu durumu toparlayabilir. Bir nevi vücudu toparlayabilir. Bu sorunlar kendini baş ağrısı, sinir rahatsızlıkları, saç ve tırnak dökülmesi, gözde bozulmalar, öksürük, bayılma ve sindirim problemleri olarak karşımıza çıkabilir. Sağlıklı beslenmenin en büyük şartı da detoksu uygulamaktır. Sürekli fizyolojik rahatsızlıklar çeken kişiler doktora önce görünerek alacağı sonuca göre detoksu hayatına sokabilir. Düzenli bir süre yapılan detoks vucüdun dengesini yerine getirecek, kişinin metabolizmasını güçlendirecektir.

Kimler Detoks Yapmamalı?

Detoksu yaparken havanın ve ortamın temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kandaki oksijen miktarı da detoksu yapacak kişi için oldukça önemlidir. Detoks süresince yenilen şeylerin organik olmasına önem verilmelidir.  Zayıf kişiler, 16 yaşından küçükler, ağır ilaç tedavisi alanlar akut tedavi  görenler,  yeni ameliyat geçirmiş kişiler, psikolojij rahatsızlığı olanların detoks yapması önerilmemelidir. Bu nedenle detoks öncesi sağlık problemleri için önce doktora başvurulması detoksa öyle devam edilmelidir

 

 

 

 

Hakkında AMD

Garip

DİĞER YAZILAR

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı nasıl geçer? suali sıhhat konusundaki en büyük problemlerden olan baş ağrısını gidermek isteyen …

3 yorumlar.

  1. Güzel yazı teşekkürler

  2. Teşekkürler. Fit bir vücuta sahibim artık.

  3. Faydalı bilgi teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir