Home / Sağlık / Güneşe Çıkacaklar Dikkat !

Güneşe Çıkacaklar Dikkat !

Tatile gidecek veya güneşe çıkacakların dikkat etmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Cildiye Uzmanı Dr. Bayram Börekçi, “Altı aydan daha büyük olan herkes için güneş kremleri yalnızca sahile ya da havuz kenarına güneşlenmeye giderken değil, güneş ışınlarına maruz kalınan her an için gereklidir. Güneş kremini güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın. Bütün vücudunuzu kaplamak için yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı güneş kremi kullanın ve bu konuda gerekli miktardan daha azını kullanmamaya özen gösterin” diye konuştu. Koruma faktörü yüksek güneş kremlerini tercih ediniz.

Özelikle yazın daha bronz bir cilde sahip olmak için sık sık güneşlenme fırsatınız olur. Bronz bir cilde sahip olmak sizi daha iyi hissettirebilir. Ayrı olarak güneş ılığı kişiye kendisini daha iyi hissettirir. Güneş ışığında bulunan D vitamini sıhhat için yararlıdır. Lakin güneşlenme sonrasında cilt bakımına da dikkat emek gerekir. Zira uzun müddetler güne altında güneşlenmek ve bronzlaşmaya çalışmak cildi hırpalar. Üstelik güneşte savunmasız olarak güneşlenmek cilde daha büyük zararlar verebilir. Bu yüzden güneşlenme sonrasında cilt bakımına dikkat etmek gerekir. Peki bunu nasıl yapmalısınız? Aşağıdaki 4 cilt bakım teklifi size yardımcı olacaktır?

1. Kumsalda güneşlendikten sonra duş alın. Güneş losyonunuzu sürdükten sonra losyonunuzun cilt tarafından iyi emilmesi ve cildinize nem katması için biraz vakit tanıyın. Sonrasında duşunuzu alın. Güneşlenme sonrasında alacağınız duşta sıcak su kullanın ( Şayet cildinizde güneş yanığı yoksa ). Sıcak su cilt gözeneklerinizin daha iyi temizlenmesine ve cildinizin iyi hava almasına yardımcı olur.

2. Güneşlenme veya bronzlaşma sonrasında cildinizi yenileyin. Bunun için cildinize bol nemlendirici sürün. Bronzlaşma esnasında güneş ışınlarında cildinizde nem kaybına kapı aralar. Bunun için cildinizin sıvı ve nem ihtiyacını sağlamak için bol su için ve nemlendirici sürün.

3. Güneşlendikten sonra tekrar güneşlenmek için en az 24 saat bekleyin. Sık aralıklarla bronzlaşmaya çalışmayın. Zira cildinizin güneşlenme esnasında gördüğü zarardan dolayı kendini toparlaması için vakit ihtiyacı vardır.

4. Bol su içmeyi savsaklamayın. Tıpkı kullandığınız nemlendiriciler gibi su içmek de cildinize nem sağlar. Cildiniz daha sıhhatli ve genç görünür.

Hakkında AMD

Garip

DİĞER YAZILAR

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı nasıl geçer? suali sıhhat konusundaki en büyük problemlerden olan baş ağrısını gidermek isteyen …

2 yorumlar.

  1. Teşekkürler bilgiler için.

  2. Teşekkürler Bilgi İçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir