Home / Teknoloji / iPhone Marka Telefonum Şarj Olmuyor Ne Yapmalıyım?

iPhone Marka Telefonum Şarj Olmuyor Ne Yapmalıyım?

 

Akıllı telefon kullanıcılarının hangi marka telefon kullanırlarsa kullansınlar ortak problemlerinin başında,  batarya kullanım müddeti geliyor desem, yanlış söylemiş olmam. Bilhassa tatil sıcağında, tam dolu bataryanın kullanım müddeti azalabiliyor. Bazen de, telefonun durup dururken şarj olmaması ve açılmaması oldukça can sıkıcı olabiliyor. Akıllı telefonların batarya kullanım müddetleri, daimi doldur boşalt ile belli bir müddet sonra eskisi gibi uzun gitmiyor. Bu vaziyette batarya değişimi  bir çözüm gibi duruyor olsa da, kimi kontroller yapıldıktan sonra karar vermekte fayda var.

Bu haftaki yazımda, iPhone şarj olma meselelerinde nelerin kontrol edilmesi gerektiğinden söz ederek, batarya değiştirme giderinden kurtulma yollarından söz edeceğim.

iPhone kalitesinde akıllı telefonun şarj olma ile ilgili mesele oluşturması oldukça nadir karşılaşılabilen bir vaziyet olsa da, şarj olmama meselelerinde, aşağıdaki başlıklara dikkat edildiğinde, çözüm bulma ihtimali bulunuyor.

iPhone’u Yine Başlatmak

iPhone’u  yine başlattığınızda, karşılaşılan bir takım meselelerinde enteresan bir şekilde çözüldüğünü göreceksiniz. Ciddi meselelerin tabi ki çözülmesi olası olmasa da, şarj olma ile ilgili mesele yaşanıyorsa, yine başlatmak, meseleye çözüm sağlayabilir.

USB Kablosunu Değiştirme

iPhone’u koşul ettiğiniz ve bu arada bilgisayar irtibatı yaptığınız USB kablosu, giderek özelliğini kaybedebilir. Alet şarj olmuyorsa, kablonun arızalı olup olmadığını anlamanın yolu; değişik bir kablo ile tecrübe yapmaktır. Değişik bir kablo ile şarj oluyorsa, kabloyu değiştirme vakiti gelmiştir. Ayrı olarak, kullanılan kablonun iPhone’un özgün kablosu olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Özgün dışında, muhtemelen daha ucuz olan şarj kablosu kullanımı, alet bataryasına da zarar verebilir.

Şarj Adaptörünü Değiştirme

iPhone’un güç adaptörü sık kullanım neticesi bozulmuş olabilir. Aleti güç adaptörü yerine, USB kablosu ile direk bilgisayara bağlayıp, şarj etmeyi tecrübe ederek de, adaptörün kontrolünü sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde, arkadaşınızın güç adaptörünü kullanarak da kontrol sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarın USB portu bozuk olabilir

Kullandığınız güç adaptörünün meselesiz olduğundan emin değilseniz, sağlam bir USB kablosu ile bilgisayar üzerinden şarj olma ile ilgili da mesele yaşanıyorsa, bilgisayardaki USB portu’nun bozuk olma ihtimali var. Bilgisayardaki değişik bir USB portunu tecrübe etmek, meseleye çözüm getirebilir.

Klavye Üzerinde Şarj Etmemek

iPhone şarj olurken, yüksek hızlı USB irtibat noktaları kullanılması gerekiyor. Bir takım klavyelerde bulunan USB irtibat noktaları, iPhone’u şarj etmek için yeterli güç sağlamaz. Alet şarj oluyor gibi gözükse de aslında olmaz. Bu sebeple; iPhone’un direk bilgisayarınızın USB irtibat noktalarından birine takılı olduğundan emin olmak gerekir.

Şarj Soket Girişi Kontrolü

Çok sıklıkla karşılan bir mesele olmamasına karşın; cepte veya çanda da taşınan cihazın, şarj soketi girişine minik parçacıklar sıkışmış olabilir. Bazen de USB kablosunun uç bölümünde da yabancı cisimler olabilir. Şarj olma sorunu yaşandığında, şarj soketinde yabancı madde kontrolü yapılmasında yarar var. Aynı şekilde, USB kablo ucunun da kontrol edilmesi yararlı olabilir.

Batarya Tamamiyle bozulmuş olabilir

Cihaz durup dururken kapanmış ve açılmıyorsa, sorunun nedeni şarj ile ilgili olmayabilir. Diğer taraftan; şarj bittikten sonra cihaz kapanmış ve yukarıda sıraladığım yolları tecrübe etmiş olmanıza rağmen cihaz yinede  şarj olmuyor ve dolayısı ile açılmıyorsa; cihazın bataryası ömrünü bitirmiş olabilir. Bu durumda, batarya değişimi yapmak gerekiyor. IPhone’unuz bir seneden az bir süredir kullanıyor veyahut AppleCare’iniz varsa, batarya değişimini fiyatsız olarak yaptırabilirsiniz.

Bir defa daha anımsatmak gerekirse; iPhone’un şarj olmaması durumunda, yukarıdaki adımlar izleyebilir. Diğer sorunlarda bir Apple yetkili servisi ile bağlantıya geçmek uygun olacaktır.

Hakkında AMD

Garip

DİĞER YAZILAR

Kiraladığınız Yerde Gizli Kamera Var Mı ? Nasıl Öğrenilir ?

Merhaba arkadaşlar belkide birçoğunuz tuttuğunuz otel odasında veya günlük kiraladığınız evlerde gizli kamera var mıdır …

2 yorumlar.

  1. Yararlı bilgiler sağolun

  2. Yararlı bilgiler sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir