Home / Sağlık / Kadınlar Uyurken Neden Sütyen Takmaz

Kadınlar Uyurken Neden Sütyen Takmaz

Kadınlar  arasında konuşulan ve en çok merak edilen konuların başında da gece yatarken sütyeni çıkartıp mı yatmalı yoksa sütyenle beraber mi uyunmalı? Bazıları sütyeni uyurken çıkartmalı zira, göğüsler rahat olmalı sıkışık halde tutulmamalı derken, bazılarımız da göğüslerin sarkmaması veyahut gevşek bir hal almaması için gece yatarken de sütyeni takıp öyle yatmalı diye düşünüyor. Aslında burada ehemmiyetli olan kimin ne düşündüğü değil elbette. Uyurken ya da yatarken sütyen takmalı ile bir hayli söylenti var. Yapılan son araştırmalara göre gece yatarken sütyen takmanın zararları ve yararları Ucundaa.com sizin için değerlendirdi.

Sütyenler göğüsleri desteklemenin, bir biçimde tutmanın yanında kadınlar için aslında bir güvenlik hissi de oluşturur. Ancak bunun yanında uyurken sütyen takmak göğüsler için zarar veren olabilir.

Huzursuzluk hissi

Uyurken sütyen takmak bir takım kadınlarda göğüslerde huzursuzluk hissine kapı aralayabilir ve yanma, tahriş ve yaraya sebep olabilir. Bu da gece süresince bir rahatsızlık hissi ve uyku meseleleri mananına gelir.

Bağ dokusunda zayıflama

Her ne kadar uyurken sütyen takmak ile ilgili mesele yaratan bir temel etken olmasa da bir takım kadınlarda göğüslerdeki cilt bölgesinde bağ dokusunda zayıflamaya kapı aralayabilir. Uyurken daimi sütyen takan kadınların bazılarında bu bağ dokusu kuvvetli bir şekilde gelişmeyebilir. Bu vaziyette göğüslerde daha fazla sarkmaya sebep olabilir.

Kanser rizikosu

Meme dokusu oldukça hassastır. Gece süresince göğüslerde sütyen bulunması bu dokuya zarar verebilir. Zira oksijen akışını kısıtlayabilir. Zati hassas olan memedeki bu dokular zarar görebilir ve bu da kanseri tetikleyebilir. Gece boyunca sütyen takılması ayrı olarak göğüslerdeki sıcaklığı ve prolaktin düzeyini de artırır. Bu da kanser oluşumu rizikonunu artırabilen bir etkendir. Yatağa sütyen takıp yatınca meme kanserine veya meme dokusunu zayıflatarak sarkmaya neden olabileceği konusu sıkça gündeme geliyor. Fakat yatarken sütyen takmanın bu açıdan zararlı olduğunu gösteren henüz hiçbir delil bulunmamaktadır.

Aşırı terleme

Gece sütyenle uyumak göğüslerde aşırı terlemeye de yol açar. Bu vaziyet göğüslerde kaşıntı ve rahatsızlık hissini tetikler. Kesinlikle sütyenle uyumaya alışık olan kadınlar gece uyurken takacakları sütyenin pamuklu gibi hava alabilen bir kumaştan yapılmasına dikkat etmelidirler.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı nasıl geçer? suali sıhhat konusundaki en büyük problemlerden olan baş ağrısını gidermek isteyen …

Bir yorum.

  1. Canları Acımaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir