Home / Genel / Kurban Eti Nasıl Saklanmalı ?

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı ?

Kurban Bayramı’nda kurban kesenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de kurban etini nasıl saklamalıyım? kurban etini nerede saklamalıyım? Kurban etinin ne kadar süre saklamalıyım? Bu soruların cevabını siz değerli okuyucularımız için araştırdık Hadi gelin makalemizi okumaya başlayalım.

Öncelikle Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? adlı konumuzu okumanızı öneririm Çünkü alacağınız kurbanın iyi olması etin saklanmasından daha mühimdir. Okuduysanız geçelim asıl konumuza.

Kurban Eti Nasıl Saklanır ?

Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanın etini bazılarınız kısa sürede tüketirken, bazılarınız ise eti gereğinden fazla bekletmektedir. Kurban etleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebepten ötürü iyi bir şekilde saklanmazsa tüketimi sırasında ciddi Sağlık sorunlarına yol açabilir. Uzmanların çoğu Kurban Bayramı’nda kesilen etin, kısa bir süre su tutularak bir süre dinlendirilmesi ne önerir.

Kurban Eti Ne Kadar Süre Saklanmalı ?

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kurban eti kesildiği anda çok fazla olacağı için Birçok kişiyi etleri paketler halinde buzdolabına koymaya çalışacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus. Etler yenmeye başlayacağın da yalnızca İhtiyacınız olan kadar etin olduğu paketi seçmelisiniz. Paketten bir parça et çıkarıp geri kalanını tekrar buzdolabına koyduğunuz zaman bu işlem etin ömrünü iyice kısaltmaktadır. Kurban etini uzun zamana bırakmadan tüketmenizi öneririm. Çünkü bu hem sağlığınız açısından hem de dini açıdan önemlidir. Hatta Mümkünse kurbanı kestikten sonra yarım yıl içerisinde tüketmelisiniz. Etlerin yarım yıldan fazla saklanması hangi şekilde olursa olsun sakıncalıdır.

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli ?

Kurban eti kesilir kesilmez tüketilmemelidir. Ülkemizde kurban kesen birçok kişi Kurban kesildikten ortalama 2  saat sonra eti hemen pişirip tüketmektedir. Bu yapılan çok sağlıksızdır. Dinlenmeyen et sert olduğundan dolayı sinirim zorluğuna sebep olur. Bu sebepten ötürü Kurban etlerini hemen tüketmeden önce uygun ortamda bir süre saklamalısınız. Böylece bağırsak ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırmış olursunuz.

Kurban etlerinizi elinizden geldiği kadar kısa zamanda tüketmeye çalışınız. Çünkü her ne kadar “Benim etim buzlukta, etime bir şey olmaz” deseniz de geçen her zaman etinizin besin değerini düşürmektedir.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

YKS sonuçları açıklandı mı? YKS ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz günlerde iki milyon öğrencinin yarıştığı YKS sınavı geride kaldı. Heyecanlı bir senelik sınav maratonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir