Home / Genel / Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kurban alırken nelere dikkat etmelidir?

1- Kurban satın alırken, (Bayram günü kesmesi vacib olan kurbanı almaya) diye niyet etmeli. Bunu keserken, tekrar niyet etmesi Koşul değildir. Bu aldığı hayvanı kurban etmesi de Koşul değildir, ama keseceğinin kıymeti bundan az olmamalı. Satın alırken, hiç niyet etmese de olur, ama bunu keserken veya kesecek olanı vekil ederken niyet etmesi gerekir.

2- Kurbanlık hayvanı diri olarak tartıp satmak caiz olmaz. diri olarak tartıp, (Bu hayvana şu kadar Nakit vereceksin) denirse, hayvanın tamamı üzerinde pazarlık yapılırsa, o vakit alışveriş götürü usulü olduğundan sahih olur. kimi yerlerde kurbanlık hayvan alırken satıcı, (Hayvanı kesip et hâline getirdikten sonra kilosunu şu fiyattan veriyorum. Sen hayvanı seç, bayramda gelirsin, eti kaç kilo gelirse, parasını verirsin) diyor. Bu da netlikle caiz değildir, et satın alınmış olur, kurban olmaz.

3- Üç ortak, 7000 liraya bir inek alsa, ortağın biri 3000 Öteki de 3000 verse, üçüncü ortak 1000 lira verse, üçüncüye düşen pay, yedide Aniden az olmadığı için caiz olur. Etin yedide birini alır. başka ikisi yedide üçünü alır.

4- Denk Nakit verip, 3 şahıs, 3 koyun alsa, kesmeden Evvel, (Şu senin, şu onun, şu da benim) diye paylaşmaları caizdir.

5- Kurbanı veresiye veya kredi kartıyla almak caizdir. Faizli kredi ile almak caiz olmaz.

6- İki kişinin kurbanı karışırsa, her birinin kendinin sanarak kestiği, bizzat kurbanı olur.

7-  Tanrı rızası için niyet ettikten sonra, Ayrı olarak çoluk çocuk çok et yesin diye semiz koyun almayı niyetine karıştırmamalı, semiz alırken yalnızca sevabını düşünmeli.

8- Necaset yiyen hayvanın etinin hijyenik olması için, Lama 40, sığır 20, davar 10, tavuk 3, serçe 1 gün hapsedilir. Bir başka kavilde ise, Lama ile sığır 10, koyun 4, tavuk 3 gün hapsedilir.

9- Başkasının hayvanını ondan habersiz, onun için kurban etmek caizdir. Başkasının hayvanını, ondan izinsiz, bizzat için kurban eden, sonra değerini öderse caiz olur. Sahibi değerini kabul etmeyip, kesilmiş hayvanı alırsa, sahibi için kurban edilmiş olur.

10- Emanet olarak bırakılan hayvanı kurban etmek, caiz değildir.

11- İki kurbanlıktan biri diğerini öldürmüşse, sahibine ödetilemez.

12- Herkes, beslediği bizzat hayvanını kurban edebilir. Nisaba malik olan birine bir koyun Armağan edilse, o da bunu kurban olarak kesse, vacib kurban adına gelir. Kurbanı parayla alma şartı yoktur.

13- Kurban satın alan, niyetini değiştirip, akika veya adak olarak kesebilir.

14- Başkasının koyununu gasp eden, çalan, değerini sonradan öderse, kurban etmesi caiz olur, bu yüzden, kıymeti ödenince, gasp ettiği vakit mülkü olur. Gasp günahına Ayrı olarak tevbe gerekir.

15- Borcu olmayan yoksul, kurban keserse, çok sevap olur. Borcu varsa, Evvel borcunu vermelidir; bu yüzden borç ödemek farzdır. Kurban nisabına malik olmayan yoksul, bizzat malı olan hayvanını kurban etmeyi niyet ederse veya kurban niyeti olmayarak, hayvanı bayramda satın alıp, sonra kurban etmeyi niyet ederse yahut kurban niyeti ile bayramdan Evvel satın alırsa, bunları kesmesi vacip olmaz. Keserse, nafile olur ve etinden yiyebilir ve fakirlere verdiği et, sadaka olur.

16- Fakirin kurbanı bayramdan Evvel doğurursa, bir kavle göre, bayramda yavrusunu da anasıyla birlikte kesmek gerekir. Zenginin kurbanı bayramdan Evvel doğurursa, yavrusunu kesmesi gerekmez.

17– Büyük baş hayvana, vacib, nafile, adak, akika ve ölüye kesilecek kurban için ortak olunabilir.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

Banyo Dekorasyonunda En iyi Fikirler

Banyo Dekorasyonunda En iyi Fikirler Tıpkı başka odalar gibi banyolar da hanelerimizin en kalifiye ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir