Home / Genel / Penrose Merdiveni (İmkansız Merdiven)

Penrose Merdiveni (İmkansız Merdiven)

Penrose merdivenleri veya Penrose adımları olarak da adlandırılan imkansız merdiven , Lionel Penrose ve oğlu Roger Penrose tarafından oluşturulmuştur . Penrose üçgeni üzerinde bir varyasyon , merdivenleri çıkarken veya inerken  90 derece dönüş yaptığı merdivenlerin iki boyutlu bir tasviridir, bu sayede bir kişi sonsuza kadar tırmanabilir. asla daha yüksekte veya daha alçakta olmaz. Bu üç boyutta açıkça imkansız.

İmkansız merdiven” ilk Roger Penrose tarafından yayınlanan sözde “Penrose’un üçgeni”ne dayalı Penroses’in 1959 yılında yazdığı bir makalede sunuldu Psikolog British Journal 1958 yılında MC Escher’den sonra keşfedildi. Bir sonraki sene 1960 Mart’ında Penrose merdivenleri ve  bugünkü ünlü litograf Klimmen en dalen ( Artan ve azalan ) yaptı. Penrose ve Escher, aynı yılda birbirlerinin çalışmalarından haberdar edildi.  Escher, temayı 1961’de çıkarılan baskısı Waterval’da ( Şelalesi ) daha da geliştirdi .

Özgün makalesinde, Penroses, “yapının her bir parçasının, bir adımların uçuşunu temsil ettiğinin kabul edilebilir olduğunu, ancak bağlantıların yani resmin bir bütün olarak, tutarsız olduğunu , yani adımların sürekli olarak saat yönünde atılacağını” belirtmiştir .

Penrose makalelerinde Escher’ı kabul ederken Escher, 1960 yılının Ocak ayında oğluna yazdığı bir mektupta şunları yazmıştı:

Nasıl göründüğüne bağlı olarak, sadece yükselen ya da alçalan merdivenlerden oluşan yeni bir resmin tasarımı üzerinde çalışıyor. Merdivenler, kendi kuyruğunu ısırtan bir yılan gibi kapalı, dairesel bir yapı oluşturur. Ve yine de doğru perspektifte çizilebilirler: her adım bir öncekinden daha yüksek veya daha düşük. Bana gönderilen bir makalede prensibi keşfettim ve kendimi çeşitli ‘imkansız merdivenin‘ yapımcısı olarak adlandırdım. Fakat diğer örneklerini kullanmama rağmen, yazarın net,  mükemmel bir taslak çizme içerdiği adımlarına aşina değildim

Escher sonsuz merdivenlerle büyülendi ve daha sonra Nisan 1960’da Penroses’lara bir mektup yazdı:

Birkaç ay önce, bir arkadaşım bana makalenizin bir fotokopisini yolladı … Rakamlar 3 ve 4. ‘adımların sürekli uçuşu‘  benim için tamamen yeniydi ve son zamanlarda bu fikirden çok etkilendim. Bana, saygımın bir simgesi olarak size göndermek istediğim yeni bir resim üretmem için ilham verdi. Eğer imkansız merdiven veya ilgili konular hakkında başka makaleler yayınlamışsanız veya böyle bir yazıyı bilmeniz gerekiyorsa, bana daha fazla ayrıntı gönderebilirseniz çok minnettar olurdum.

Penrose Merdiveninin Tasarımı:

Merdiven tasarımı daha önce İsveçli sanatçı Oscar Reutersvärd tarafından keşfedilmişti , ama ne Penrose ne de Escher tasarımların farkında değildi.Mozart’ın “yaratıcı otomatizm” olarak tanımlanan kompozisyon yöntemi üzerindeki bir radyo programından esinlenerek , yani her yaratıcı fikir yeni bir düşünceye ilham verir. Reutersvärd, Stockholm’den Paris’e bir yolculuğunda bir dizi imkansız obje çizmeye başladı. 1950’de aynı “bilinçsiz, otomatik” şekilde. Çizimi yaparken figürünün sürekli bir merdiven çıkması olduğunu farketmedi, ancak süreç onu adım adım ilerleyen karmaşık tasarımlarını izlemesini sağladı. MC Escher “Artan ve Azalan” 1961’de Reutersvärd’a gönderildi, etkilendi ama merdivenlerin düzensizliklerini beğenmedi ( 2 × 15 + 2 × 9 ). 1960’lar boyunca, Reutersvärd, Escher’a eseri için hayranlığını ifade etmek için birkaç mektup gönderdi, ancak Hollandalı sanatçı cevap veremedi. Roger Penrose, 1984’te Reutersvärd’in çalışmasını keşfetti.

Sonuç olarak arkadaşlar. Birinin bu merdivenleri çıktığı düşünülürse neticede herhangi bir yükselme ya da alçalma görülmesi mümkün değildir. Sürekli olarak başladığı yere geri döner.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

YKS sonuçları açıklandı mı? YKS ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz günlerde iki milyon öğrencinin yarıştığı YKS sınavı geride kaldı. Heyecanlı bir senelik sınav maratonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir