Home / Sağlık / Yazın Su Yerine Geçecek Yiyecekler

Yazın Su Yerine Geçecek Yiyecekler

Yazın Su Yerine Geçecek Yiyecekler

Yaz ayları bazılarımız için tam bir kabusa dönüşmektedir. Maruz kaldığımız güneş ışınları cildimizin kurumasına, vücudun susuz kalmasına sebep olmaktadır. Hatta gün içinde spor yapan insanlar için susuz kalma durumu daha da fazlalaşmaktadır. Bazı durumlarda su içmenin bile fayda etmemesi başka yöntemlerin bulunması ihtiyacını doğurmuştur. Su bakımından yoğun olan yiyecek tercihi en büyük tercihlerden olmalıdır. İşte yaz aylarında içinizi serinletecek su gibi yiyecekler…

1-Salatalık: Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan salatalığın %95’i sudur. Bunaltıcı yaz günlerinde tam bir kurtarıcı görevini görür. Salatalık vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler ve minareller bakımından da oldukça zengindir. Yaz aylarını rahat geçirmeniz için salatalık en doğru tercihtir.

2-Karpuz: Bu yiyecekler su yerine tabiki geçmez ama susuzluğa çok iyi geldiği aşikar. Karpuz da bu yönden çok önemli bir değer taşır. %90’ı sudur. Hem kalorisi düşük hem de büyük ölçüde sudan oluşur. Meyve olarak tüketebileceğiniz gibi karpuz suyu olarak da tüketebilirsiniz.Ayrıca karpuz yüksek oranda A , C, fosfor, kalsiyum, demir gibi vitaminleri de içinde bulundurur. Yaz aylarında güneşin tükettiği enerjimizi de karpuz sayesinde yenilemiş oluruz.

3-Kavun: Karpuz denilince akla kavunun gelmemesi imkansız. %89’u sudan oluşan kavunu yaz aylarında bol bol tüketmek en iyisi. İçinde A, B, C vitaminlerini bolca bulunduran kavun buna ek olarak E ve K vitaminlerini de içinde bulundurmaktadır. Yaz aylarında insanların daha stresli olduğu aşikardır. Bu yüzden kavun daha da fazla bir önem taşıyor. Çünkü kavun, stresi azaltabilen bir besindir. Aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, kalp sağlığımızı korumak, kilo vermek, sigarayı bırakmak için de kavun tüketmemiz gerekir.

4-Marul: Hem formda kalmak için hem de susuzluğu gidermek için birebir besindir. %96’sının su olduğu marul lif yönünden de oldukça zengindir. Aynı zamanda içerisinde K vitamini, A vitamini, şeker, kalsiyum, demir gibi maddeler bulundurduğu için dolabımızdan asla eksik etmemeliyiz.

5-Nane: Tek bir tane yediğiniz zaman bile ağzınıza ferahlık kazandıran nane ayranınıza veya salatanıza serinlik katacaktır. Eğer yaz aylarına gerçekten dayanamıyorsanız nane mide bulantılarınızı da dindirecektir.

6-Ayran: Yoğurt yemeyi sevmeyenler için güzel bir tercih olan ayran yoğurttaki kalsiyumu almamız için serin ve oldukça besleyici bir yapıdadır.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı nasıl geçer? suali sıhhat konusundaki en büyük problemlerden olan baş ağrısını gidermek isteyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir