Home / Genel / Yeni Etkili Öğrenme Yolu – Macera Eğitimi

Yeni Etkili Öğrenme Yolu – Macera Eğitimi

Bu yeni eğitim çağında, dünya çapındaki enstitüler, teorik yönelimlerden ziyade öğrenciler için pratik olarak öğretilen derslerden daha fazlasını uygulamaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda yeni konular ve ders programları da tanıtılmaktadır. Ancak, Pratik veya ‘Macera’ eğitimi, Hint eğitim sisteminde hala yabancı bir kavramdır. Hint eğitim sistemini açık eğitim veya macera eğitimi kavramını kabul etmekten alıkoyan çeşitli kavram yanılgıları ve engelleri vardır. Ancak, birçok okul yıllık bazda eğitim gezileri konseptini başlattı, ancak konsept tam olarak macera eğitimi ile ilgili değil.

Macera eğitiminden öğrenmek, açık hava sporları, mağaralar ve tepeler gibi doğal yerlerin araştırılmasını içerir. Bu tür dış mekan eğitiminde, kişi maceraların ötesine geçebilecek fiziksel becerilere daha fazla uyarlanabilir hale gelir. Şimdiye kadar, ABD, Avustralya ve Kanada’daki birçok üniversite dağcılık, rafting vb. Gibi kurslarda lisans derecesi sunmaktadır. Hindistan’da, Adventure Education becerilerinde sertifikalı kurslar sunan birkaç üniversite bulunmaktadır, ancak hiçbir üniversite tam teşekküllü bir şekilde başlamamıştır.

Bu teknolojik gelişme çağında, gençleri açık hava eğitimi ve keşif deneyimini teşvik etmek için çok gerekli hale gelmiştir. Bu sadece kârlı bir kariyer seçeneği değil, aynı zamanda çevresi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecek ve temiz havayı kirleten metropollerden uzaklaştıracak bir yol.

Mumbai’de Sanjay Gandhi Ulusal Parkı ve Mumbai Voyagers grubu gibi başlangıç ​​organizatörleri gibi yerlerde tüm yaş gruplarındaki insanlar için çeşitli açık hava aktiviteleri düzenliyorlar. Gece kampları ve keşif gezileri düzenlerler. Ayrıca, açıkta maceraların deneyimlenmesinin, sadece fiziksel olarak fit ve aktif hale getirilmesinin değil, aynı zamanda, bir kişinin günlük olarak karşılaştıkları her şeye farklı bir bakış açısına sahip olmasını da teşvik edecek.

Çoklu okullar, çocuklar için açık hava eğitimi maruziyetinin önemini fark etmişlerdir – yıllık eğitim gezileriyle birlikte düzenli keşif gezileri de düzenlemeye başlamışlardır.

Hindistan’da macera eğitiminin gelişiminde farkındalık önemli bir rol oynayabilir. Faydaları hakkında daha fazla kişi bildikçe, başkalarını macera eğitimi almaya teşvik edeceklerdir. Çocuk ya da yetişkin olması nedeniyle, hayatta yeni şeyler öğrenmek için belirlenmiş bir sınır yoktur. Bu anlamda macera eğitimi, etrafımızdaki doğal kaynaklara bakışımızı geliştiriyor.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

YKS sonuçları açıklandı mı? YKS ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz günlerde iki milyon öğrencinin yarıştığı YKS sınavı geride kaldı. Heyecanlı bir senelik sınav maratonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir