Home / Genel / Yeni Keşfedilen Geometrik Şekil – SCUTOID

Yeni Keşfedilen Geometrik Şekil – SCUTOID

Yeni bulunan bu şeklin adı “Scutoid.” Küp yahut küre benzer biçimde 3 boyutlu bir şekil ama daha çok yamultulmuş bir prizmaya benziyor. Onu keşfeden ekipten biyofizikçi Javier Buceta ise şekli “fermuarlı prizma” olarak tanımlıyor. Neyse ben size şekli göstereyim de siz kendiniz de kendinize gore bir tanımlamaya çalışın. Neticede bizim için yeni olan bu şey, aslında doğada hemen her yerde zaten vardı. Özellikle de canlıların içinde. Evet hepimizin içinde bu şekil var. Tamamımız scutoidiz!

Bu bir hücre. Tüm hücreler gibi mevcud bir hücreden dünyaya geldi. Dolayısıyla zaten tüm hücreler tek bir hücreden dünyaya gelmiştir. Dünya gezegeninde, kim bilir evrende bir tek olan tek bir organizmadan.

Seville Üniversitesi’nden araştırmacılar, doğada bu “çarpık prizmalar” , daha spesifik olarak deriyi oluşturan ve birçok organı oluşturan hücreler içinde buldular . Scutoidler, organizmaları enfeksiyonlara karşı koruyan ve besin maddelerini alan epitel hücrelerinin gerçek şeklidir.

Bu “bloklar” daha önceden prizma şeklinde temsil edildi, ancak hakemli dergilerde yayınlanan Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmalar,  belirli bir eğriye sahip olduklarını ve bilinen herhangi bir şekle benzemediklerini gösteriyor. Araştırmacılar, meyve sinekleri ve zebrafisheki yapıyı gözlemledi.

Scutoid üstte altıgen, alt tarafta beşgen şeklindedir. Tanımlamak için neden bu kadar karmaşık bir yapıya sahip olmaları, epitelyal hücrelerin hareket etmeleri ve kendilerini organize etmeleri için bir araya gelmeleri ve “organlara son şeklini vermeleri” gerektiğinden kaynaklanıyor. ”Seville Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Luisma Escudero, serbest bırakıldığını söyledi.

Araştırmacılar, bazı böceklerin torakslarında benzer bir tasarımdan sonra şekli isimlendirdiler.

Ardından, araştırmacılar şekle neden olan molekülleri incelemeyi planlıyorlar.

 Lehigh’de biyomühendislik profesörü olan Javier Buceta ve ortak yazarın çalışmalarını şöyle açıklıyor:

“Modelleme sürecinde gördüğümüz sonuçlar garipti. Bizim modelimiz, dokunun eğriliği arttıkça, kolonların ve şişe şekillerinin hücrelerin geliştirebileceği tek şekil olmadığı kanaatindeydi. Sürprizimize göre, ek şeklin matematikte bir ismi bile yoktu! Biri normal olarak yeni bir şekil verme fırsatına sahip değil. ”

Biri böyle bir fırsat verildiğinde, birinin ‘scutoid’den’ daha iyi bir adla ortaya çıkacağını düşünürdüm. Biyologlar ve bilim adamları olarak, bu şeklin bir Scutellum’a benzediğini hemen fark ettiler bir böcek toraksının arka kısmı vaftiz edildi. Biraz daha zeki biri, şeklin kıvrımlı taraflarını fark etti ve ona “daha ​​iyi bir isim” ve “grup için harika bir isim” olan ‘bükülmüş prim’ olarak adlandırdı.

Hakkında Nurullah Çelebi

DİĞER YAZILAR

YKS sonuçları açıklandı mı? YKS ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz günlerde iki milyon öğrencinin yarıştığı YKS sınavı geride kaldı. Heyecanlı bir senelik sınav maratonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir