Home / Genel / Yılanlardan Korunma Yöntemleri

Yılanlardan Korunma Yöntemleri

Günümüzde insanların en çok korktuğu ve gerçekten de korkulması gereken hayvan türlerinin başında gelen yılanlar çok tehlikeli yaratıklardır. Gerek dış görünüşleri olsun gerekse de yapıları olsun hiçte sevimli değiller ve hatta korkutucudurlar. Yılanlar genellikle karada ve suda görülen canlılardır. Özellikle bahçesi olan kişilerin çok yakından tanıyacağı yılan, bu tür işlerle uğraşmayıp arada bahçelerde bulunup, yılanlar ile karşılaşanlar için çok korkutucu olmaktadır. Yılanlarla sürekli karşılaşan kişiler, bu hayvanları nasıl uzaklaştıracaklarını bilmektedirler. Bu konu hakkında çok fikir ortaya atılmış ve hepsi de tecrübeler sonucunda ortaya atılmış fikirler olduğundan dolayı kullanılabilirler.

Yılanlar kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır ve özellikleri açısından da değişiklik göstermektedir. Genellikle her yılanda ağız genişliğinden büyük hayvanları yutmak için esnek çene kemikleri bulunmakta ve bir yılanın timsah yediğini bildiğimizden dolayı bu doğru bir bilgidir. Avustralya’da bir yılanın tenis topunu yutması da aynı mantıkla çene yapısının özelliğinden kaynaklanmıştır ve yılan tenis topunu öğütemediği için boğulma tehlikesi yaşamış, bir kadın sayesinde kusturularak boğulmaktan kurtulmuştur. Şu anda araştırmalar sonucunda belirlenmiş, dünyanın en zehirli yılanı kara mamba’dır. Bu yılan ısırdığı kişiyi 45 dakika içerisinde öldürmektedir. Her tür de yılanın araştırması yapılarak bu yılanların zehirlerine karşı çareleri üretilmektedir.

Yılanların çok olması ve insanlara zarar verici özelliklerinin bulunması nedeniyle yılanlardan nasıl korunmalıyız hakkında çeşitli bilgiler bulunmaktadır.

1-Otları Kesebilirsiniz

Yılanlar çalılık içeren, uzun çimler olan ve otlar arasında bulunmayı sevmektedirler ve genellikle buralardadırlar. Bu alanları temiz tutarak, otların fazla uzamadan kesilmesini sağlayarak yılanların bahçenizde bulunmasına engel olabilirsiniz.  Uzun otlardan oluşan bir topluluk, yılanlar için en iyi saklanma yeri olacağından dolayı, etrafta ki yılanların sizden uzak olması için düzenli bir şekilde bahçenizde ki otları biçin. Yılanlara yuva olabilecek bitkiler, yılanlara zarar vermeyen bitkiler ve çok ot bulunan ortamlara dikkat edin ve önlemler alın.

2- Yılanların yiyebileceği hayvanları Beslemeyin

Yılanlar besin avına çıktıklarında korkusuz olmaktadırlar ve yiyeceği neredeyse oraya baskın atabilmektedirler. Yılanların en çok sevdikleri, fareler, çekirgeler ve böceklerdir. Bu tür hayvanların evinizden uzak olması ve bahçelerinizde olmama ihtimallerini sağlayabilirseniz, yılanlar besin bulabileceği yerlere gideceğinden sizden uzak duracaklardır. Eğer bahçenizde kuş yemleri, fındık ve gübreler varsa, yılanlar ile nasıl mücadele edeceğinizi öğrenmeye başlayın. Yılanların en çok sevdiği yerlerdendir bu yerler. Fareler ve böceklerden kurtulmak için de yine yapılması gereken kapanlar kurma, zehirler kullanma vs. gibi şeyler yapabilirsiniz.

3- Evinizde Açıklık Bulunmasın

Eğer evinizde ufakta olsa bir açıklık varsa; bu durum sizin için tehlikedir. Yılanlar deliklerden veya çatlakları kullanarak bile içeri girebilirler. Bu durumun yaşanmaması için bu yerleri kapatmalı ve güvence sağlamalısınız. Kapılar ve pencerelerin kontrolünü de yapabilirsiniz. Bacalar, havalandırma boruları ve hatta tuvaletlerden bile yılanlar evinizin içine girebilirler. Bu tehlikeli durumları ön görüp, gerekli önlemler almak size kalmaktadır.

4- Yılan İlaçları, Çözüm olabilir

Şuan da bir şeyden kurtulmak istendiğinde öncelikli olarak akla gelen zehirdir. Yılanlar içinde ilaç olarak adlandırılabilen zehirler vardır ve piyasada satışları sürmektedir. Ancak ortamın kimyasına göre ilacın etkisinin azaldığını söyleyen profesyonel kesim bulunmakta ve bazen ilaçlarında yetersiz kaldığını bilmekteyiz. Bu yüzden bazı uzmanlar çarpıcı fikirler üretmişlerdir. Tilkiler yılanların baş belası olduğundan dolayı, tilki üresi içeren ilaçlar kullanabilirseniz, yılanlar oradan uzak duracaklardır. Amonyum içeren eski örtüler de yılanları uzaklaştırmak için kullanılan yöntemlerdendir. İlaç etkisi içermese de yılan olabilecek bölgelere bu örtüleri koyabilirseniz yine yılanlardan korunabileceksiniz. Yılan ile mücadele eden hayvanlardan bahsetmiş iken, kirpiden bahsetmezsek olmaz.  Yılanların olduğu kısımlara kirpi salacak olursanız, yılanlar orada bulunmayacaklardır.

Yılanları Uzaklaştırmak için maddi harcama yapmak istemezseniz ise; Yılanları uzaklaştırmada kullanılan doğal yollara bakabilirsiniz. Peki nelerdir yılanları uzaklaştıran doğal önlemler?

Bahçeye Nohut Dikmek

Bahçenizde yılanlar ile sorunlar yaşıyorsanız, nohut dikebilirsiniz. Nohut bitki halindeyken, yapraklarının tuzlu olması nedeniyle yılanın derisine işleyecek ve yakacak özelliktedir ve bu şekilde yılanların uzak durmasını sağlarsınız.

Sarımsak Kullanmak

Yılanlardan uzaklaşmak isteyenlerin kullandığı yöntemlerden birisi olan sarımsak yöntemi sayesinde, yılanın geçtiği bölgeye sarımsak koyarsanız, yılanın bir daha oralardan geçmesini engellersiniz.

Kimyasal Etkiler

Yılanlar genelde  kimyasal içerikli ve keskin koku içeren şeylerden hoşlanmazlar ve orada bulunmazlar. Yılanları istemediğiniz bölgelere kireç veya kükürt koyarak bunu sağlayabilirsiniz.

Bu durumlardan farklı olarak yılanı uzaklaştırmak istediğiniz bölümlere naftalin koymak çok etkili yöntemlerdendir. Genellikle yeşillik içeren ve ormanlık alana gittiğimizde yılanların olabileceği düşüncesine kapılmanız şaşırtıcı değildir. Yılanlar konusunda bilgi sahibi olmayan ve halk arasında, yılanların yeşillik içerisinde ve buna benzer ortamlarda bulunmasının asıl sebebi saklanmak olarak düşünülmektedir ancak yılanların asıl amacı; bu bölgelerde, fare, böcek ve kurbağa gibi hayvanların bulunmasıdır ve onlara avlamak için orada durmakta ve pusmaktadırlar.

 

 

Hakkında AMD

Garip

DİĞER YAZILAR

Sevgililer Gününde Alınabilecek Hediyeler

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi sevgililer günü yaklaşıyor. Şuanda bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen 14 şubatta sevgilinizle …

4 yorumlar.

  1. Bilgi için teşekkürler.

  2. Harika bir bilgi günümüzde çok lazım oluyor

  3. Yöntemler gayet sağlam teşekkürler

  4. Yararlı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir